Työpaja on tarkoitettu toisen asteen opiskelijaryhmille.
Valkoinen valo voi hajota eri väreiksi esimerkiksi taivaalla näkyvässä sateenkaaressa tai asfaltilla olevassa öljyläikässä, vaikka värejä ei muuten kyseisissä aineissa nähtäisi. Työpajassa tutkitaan ja havainnoidaan kynsilakan avulla kyseistä ilmiötä, valon interferenssiä. Työpajassa tutustutaan siihen, miten aineen rakenne ja koostumus vaikuttavat siitä havaittaviin väreihin, ja miten värihavainto muodostuu.
Työpajat on tarkoitettu toisen asteen opiskelijaryhmille. Ennakkotietoja aiheesta ei tarvita. Työpaja on noin 30 minuutin pituinen ja se järjestetään perjantaina 22.1. samansisältöisenä kolme kertaa peräkkäin klo 14.00, 14.30 ja 15.00.
Huomaa, että samansisältöiset työpajat järjestetään myös torstaina 21.1. klo 14.00, 14.30 ja 15.00.
Ryhmäilmoittautuminen
Työpajaan otetaan mukaan 30 osallistujaa.
Opiskelijaryhmä voi osallistua Tieteen päivillä yhteen työpajaan. Tieteen päivien opiskelijaryhmien kaikkiin työpajoihin ilmoittaudutaan samalla lomakkeella, joka avautuu 1.12.2026 klo 13. Ryhmän opettaja tai ohjaaja ilmoittaa lomakkeella ryhmänsä koon sekä yhden tai useamman työpajan, joihin ryhmällä on halu ja mahdollisuus osallistua. Työpajat täytetään ilmoittautumisjärjestyksessä ja pääsystä työpajaan ilmoitetaan sähköpostitse viikon kuluessa ilmoittautumisesta. Samaan työpajaan saattaa osallistua opiskelijoita eri ryhmistä ja oppilaitoksista.
Ilmoittautumislomake lisätään tälle sivulle, kun ilmoittautuminen avautuu.
Järjestäjä: LUMAlab Gadolin (Helsingin yliopisto)
